Urząd Gminy Jadów

Treść strony -

KORONA JADÓW

HISTORIA KLUBU

W połowie lat 80-tych w Jadowie pojawiła się grupa bardzo zdolnych chłopców grających w piłkę nożną. Najbardziej znani to Paweł Dzięcioł i Tadeusz Archiciński.

1985r. Paweł i Tadeusz wraz z kolegami ze Szkoly Podstawowej w Jadowie zajęli I miejsce na turnieju halowym organizowanym w Warszawie, a uważanym za nieoficjalne mistrzostwo Polski szkół podstawowych. Opiekunami tej drużyny byli : Jacek Gałecki nauczyciel WF-u i działacz sportowy z Jadowa - Andrzej Pawełas. W 1987r. startując w wspomnianym wcześniej turnieju jako FC Jadów w kategorii Szkół Ponadpodstawowych zajęli II miejsce. Tadeusz Archiciński został królem strzelców i najlepszym zawodnikiem w Turnieju. Wyniki te zostaly zauważone przez dzialaczy piłkarskich innych klubów. Najpierw Tadeusz, a następnie Paweł zostali zawodnikami Pogoni Siedlce. W 1988r. grali w finałach Mistrzostw Polski Juniorów zajmujac z drużyną Pogoni Siedlce IV miejsce.

Przebieg kariery sportowej (piłka nożna) przedstawia się następująco
Lp. Paweł Dzięcioł Tadeusz Archiciński
1 Korona Jadów Korona Jadów
2 Pogoń Siedlce Mazovia Mińsk Mazowiecki
3 Polonia Warszawa Pogoń Siedlce
4 Gwardia Warszawa Gwardia Warszawa
5 Legionovia Legionowo Avia Świdnik
6 Bóbr Tłuszcz  
7 Korona Jadów  

W przypadku Pawła historia zatoczyła koło - wrócił do Korony, natomiast w przypadku Tadeusza nie było tak wesoło. W 1996r. z powodu kontuzji kolana Tadeusz musiał zakończyć karierę sportową. Paweł grając w Polonii Warszawa zdobył awans do I ligi, lecz nie dane bylo mu w niej zagrać. Upomniało się o niego bowiem wojsko (Gwardia Warszawa).

Wracając do Jadowa w 1987r. Andrzej Pawełas powołał do życia LZS Korona Jadów. Drużyna grając w grupie siedleckiej w ciagu dwóch lat uzyskuje awans do klasy B, a następnie do klasy A, w której grała do 1992r. W sezonie 1990/91 drużyna juniorów Korony zajęła I miejsce w lidze juniorów klasy A województwa siedleckiego. Zawodnicy tej drużyny byli powoływani do kadry juniorów województwa siedleckiego. Brali też udział w Spartakiadzie Mlodzieży. Po sezonie 1992 roku LSZ Korona zawiesza działalność, ponieważ Andrzej Pawełas przeprowadził się do Warszawy, pozostawiając drużynę bez opiekuna.

1998r. z inicjatywy ksiedza Wojciecha Jasionka powstaje Parafialny Klub Sportowo-Turystyczny Korona Jadów. W klubie tym grają tylko juniorzy. Drużynę prowadził Jan Wiśniewski. Zawodnicy występowali w rozgrywkach w rocznikach 1987r., a następnie w 1989. Grali też w różnych turniejach okazjonalnych zdobywając Puchar za czołowe miejsca.

1999 roku reaktywuje się Korona, co jest zaslugą Przemysława Walczuka i Grzegorza Mielcarza. W 2000r. drużyna seniorów Korony zostaje zgłoszona do rozgrywek B klasy, w której grała do chwili obecnej.

2007r. w związku z wymogami formalnymi dochodzi do połaczenia klubów sportowych Gminy Jadów : KP Korona, PKST Korona Jadów, Santoryn Nowinki. Powstaje stowarzyszenie kultury fizycznej "Gminny Klub Sportowy Korona Jadów", który posiada Statut i wybrane władze. Prezesem zostaje Andrzej Tabor, grającym trenerem - Paweł Dzięcioł, kierownikiem drużyny Piotr Rudnik. W pierwszym sezonie druzyna seniorów zdobywa Mistrzostwo B klasy i awans do klasy A.

Korona Jadów prowadzi też zajęcia z młodzieżą. Drużyna Trampkarzy Starszych rocznik 1992 występowała w rozgrywkach ligowych zajmując 10 miejsce. Organizujemy też turnieje okazjonalne w piłce nożnej i tenisie stołowym.

W sezonie 2008/2009 2 drużyny z Korony wystepowały w rozgrywkach ligowych. Seniorzy A klasa zajeli XII miejsce (16 pkt.). Trampkarze 94 rocznik - V miejsce (32 pkt.). Seniorzy grali bez trenera, natomiast Trampkarzy prowadził Łukasz Rudnik. Był to dla tej grupy bardzo udany sezon. Wyróżniający się zawodnicy to: Suchenek Dawid, Białek Cezary, Sobolewski Patryk, Śliwa Marcin, Bialek Łukasz, Śliwa Kamil.

Sezon 2009/2010 był bardziej udany dla drużyny Seniorów, która w klasyfikaccjach zajęła VII miejsce, zdobywając 28 punktów. Drużyna Trampkarzy starszych nakończyła zaś ligę na VI miejscu. Był to dla nich ostatni sezon w rozgrywkach mlodzieżowych, gryż drużyna oparta była na uczniach Gimnazjum w Jadowie i w 2010 roku wiekszość z nich ukończyła naukę i rozjechała się do innych szkół.

W sezonie 2010/2011  w rozgrywkach występują seniorzy A klasa gr. I. Natomiast młodzież to drużyna Żaków z roczników 1999/2000. Drużynę seniorów prowadzi Łukasz Rudnik, zaś druzynę Żaków trenuję Rafał Gajewski.W lutym 2010r. młodzi zawodnicy „Korony” wzięli udział w Turnieju Halowym o Puchar Burmistrza Nasielska zajmując w nim III miejsce. Na Turnieju tym został zauważony przez pana Romana  Koseckiego nasz zawodnik Ernest Dzięcioł co za owocowało powołaniem do Kadrę Mazowsza rocznika 1998. W czerwcu ta sama drużyna reprezentowała powiat Wołomiński w Turnieju „Liga Małych Mistrzów” zajmując na szczeblu wojewódzkim IV miejsce.

Oprócz gry w piłkę nożną zawodnicy „Korony” biorą udział w maratonie Poland Bike organizowanym w Urlach.

W sezonie 2010/2011w rozgrywkach ligowych występują Seniorzy A klasa  gr.1, natomiast młodzi to drużyna Żaków rocznik 1999 i młodsi. Drużynę Seniorów  prowadzi Łukasz Rudnik zaś drużynę Żaków trenuje Rafał Gajewski.

W styczniu i lutym 2011r. drużyna Żaków brała udział w Turniejach halowych w Radzyminie i Nasielsku zajmując odpowiednio II i III miejsce. Natomiast startując w Rząśniku Seniorzy zajęli IV miejsce.

Rozgrywki ligowe drużyny „Korony” zakończyły odpowiednio:

 • Seniorzy na XII miejscu
 • Żaki na V miejscu

Odbyły się też Mistrzostwa Gminy w tenisie stołowym, IV edycja turnieju piłki nożnej o Puchar Wójta Gminy Jadów. W sezonie 2011/2012 drużyny występowały Seniorzy A klasa i Młodzicy rocznik 1999. We wrześniu 2011r. drużyny Młodzieżowe „Korony” wzięły udział w Turnieju 4 Gmin o Puchar Wójta Gminy Strachówka zajmując w nim I miejsca. 2 zawodników młodej „Korony” zostało zaproszonych na konsultacje kadry Mazowsza rocznik 1999 byli to Konrad Zaklika i Adam Michalik.

W styczniu i lutym 2012 zawodnicy młodej „Korony”  wzięli udział w Turniejach halowych w Radzyminie, Kobyłce i Wołominie zajmując IV, XI, VII miejsca. W marcu GKS „Korona” Jadów podpisała porozumienie z Fundacją „Młodzi- Młodym” o pozyskiwanie 1% podatku na potrzeby naszego klubu.
Rok 2012 jest rokiem jubileuszowym dla naszego klubu. „Korona” obchodzi 25 lecie istnienia. Rundę wiosenną zaczęliśmy znakomicie Seniorzy pokonali lidera Wicher Kobyłka 4:2 natomiast młodzież wygrała z Jabłonną 2:1.
Ligę zakończyli odpowiednio:

 • Seniorzy na XIII miejscu
 • Młodzież na VII  miejscu

W styczniu odbyły się IV Mistrzostwo Gminy w Tenisie stołowym,  natomiast w kwietniu VI Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Jadów dla szkół podstawowych.

W maju drużyna chłopców urodzonych w latach 1996/98 wzięła udział w Turnieju o Złota Piłkę. Turniej odbył się w Warszawie, startowało 52 drużyny. Nasi wygrali grupę eliminacyjną pokonując 2:1 i 7:3 drużyny z Warszawy, w 1/32 wygrali 11:1 natomiast w 1/16 przegrali 1:2 z drużyną która została wice mistrzem tego turnieju.

Dnia 16 czerwca został rozegrany Turniej Piłki Nożnej drużyn klubowych rocznika 1999 i młodsi z okazji 25-lecia „Korony” Jadów.

miejsce drużyna liczba punktów bramki
I ŁKS Łochów 9 pkt. 10 : 0
II Korona Jadów 4 pkt. 7 : 6
III Huragan Wołomin 3 pkt. 3 : 7
IV Mazur Radzymin 1 pkt. 2 : 9

Królem strzelców Turnieju został Adam Wróblewski z ŁKS Łochów.
           
5 sierpnia w Urlach odbył się V mistrzostwo Polski MTB amatorów. W kat. M 18 drużyna „Korony” zajęła V miejsce. Natomiast 11 sierpnia został rozegrany Turniej Piłki Nożnej w kat. Seniorów w ramach obchodów 25-lecia „Korony” Jadów

 • Korona Jadów  - 7 pkt. - 7:1
 • Livia Łochów  - 6 pkt. - 6:5
 • Nojszewianka Dobre - 4 pkt. - 4:7
 • GKS Dąbrówka - 0 pkt. - 1:5

Królem strzelców Turnieju został Marcin Śliwa z "KORONY" Jadów.    

16 września w Strachówce został rozegrany II Turniej Piłki nożnej 4 Gminy o Puchar Wójta Strachówki w dwóch kategoriach: Szkołą Podstawowa i Gimnazjum. W Obu  kategoriach zwyciężyli nasi chłopcy. Zdobyli także tytuły króla strzelców: Szkoła Podstawowa – Dominik Napłoszek 5 bramek, Gimnazjum – Michalik Adam.

W 2013 r. trenerem drużyny seniorów ponownie zostaje Paweł Dzięcioł. Natomiast młodą drużynę trenuje Łukasz Rudnik.
W lutym wzięliśmy udział w Turnieju Piłki Nożnej na Hali drużyn Klubowych w kategorii seniorów. Turniej odbył się w Radzyminie. Wzięło w nim udział 10 drużyn, zajęliśmy 5 -6 miejsce. W tym samym miesiącu odbyły się Mistrzostwa Gminy w Tenisie Stołowym. Wystartowało 35 zawodników w 4 kategoriach

Rozgrywki Ligowe sezonu 2012/2013 zakończyliśmy: seniorzy – IX miejsce, Młodziki – VIII miejsce

Rozegrany został VII Turniej Piłki Nożnej dla Szkół Podstawowych naszej Gminy o Puchar Wójta Gminy Jadów.

W czerwcu w Urlach odbyły się VI Mistrzostwa Polski Amatorów w Kolarstwie MTB. W kategorii U-18 drużyna KORONY w składzie Jakub Pawełas, Dominik Napłoszek, Kamil Jędrysiak, zajęła III miejsce zdobywając brązowy medal.

W lipcu i sierpniu został rozegrany Turniej Piłki Nożnej pod nazwą Wakacyjna Liga „6-stek”, w którym wystartowało 6 drużyn. Wygrała KORONA Jadów. Królem strzelców został jej zawodnik Marcin Śliwa strzelając 20 bramek.
W sierpniu wystartowała Liga
Seniorzy A Klasa gr. I – trener Paweł Dzięcioł
Trampkarze rocznik 1999/2000 – trener Łukasz Rudnik

We wrześniu zorganizowaliśmy Turniej Piłki Nożnej dla drużyn rocznika 2004/2005. Zagrały w nim 4 drużyny. Wygrał Łochów, my zajęliśmy II miejsce. Królem strzelców została Natalia Kondruś z Jadowa.
Wzięliśmy też udział w III Turnieju 4 Gmin o Puchar Wójta Strachówki. W kategorii szkół podstawowych zajęliśmy I miejsce, w kategorii gimnazjum III miejsce.
Zbieraliśmy  1% podatku. W 2013 r. zebraliśmy 2638,28 zł.

Styczeń 2014. W Łochowie zagraliśmy w Turnieju Piłki Nożnej drużyn rocznika 2004. Uczestniczyło w nim 10 drużyn. Zajęliśmy VIII miejsce.

W czerwcu został rozegrany już po raz VIII Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Jadów dla Szkół Podstawowych.
Również w czerwcu drużyny KORONY zakończyły sezon Ligowy 2013/2014. Trampkarze 99 – IX miejsce. Najlepszym strzelcem drużyny był Sebastian Saks strzelając 10 bramek. Natomiast seniorzy zakończyli Ligę również na IX miejscu i tu najlepszym strzelcem był Kamil Śliwa strzelając 12 bramek. Najbardziej wartościowym zawodnikiem został wybrany Łukasz Rudnik.

W lipcu i sierpniu grała Wakacyjna Liga „6-stek”. W tej edycji uczestniczyło 8 drużyn. Podobnie jak rok temu również wygrała drużyna „KORONY”, a królem strzelców został Kamil Śliwa strzelając 35 bramek.

W sierpniu w Łochowie został rozegrany I Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Łochowa. W Turnieju wzięły udział 2 drużyny „KORONY” 2004 i 2005. W obu kategoriach zajęliśmy II miejsca.
W ostatnich dniach sierpnia 3 drużyny „KORONY” rozpoczęły rozgrywki Ligowe:
Seniorzy A Klasa – trener Paweł Dzięcioł
Trampkarze rocznik 2000/2002 – trener Łukasz Rudnik
Orliki rocznik 2004/2005 – trener Łukasz Rudnik

W październiku został rozegrany Turniej Piłki Nożnej dla drużyn szkolnych rocznika 2004 i młodsi. Wystartowało 5 drużyn. Wygrała drużyna zJadowa. Królem strzelców został Franek Mikulski strzelając 9 bramek.

Podsumowano zbiórkę 1% podatku, w tym roku zebraliśmy 3914,77 zł.

Gminny Klub Sportowy „KORONA” Jadów na koniec 2014 r. zrzesza 88 członków:

 • Młodzież – 46
 • Seniorzy – 26
 • Sympatycy – 16

Zarząd Klubu:

 • Prezes – Andrzej Tabor
 • V-ce Prezes Jacek Szewczak
 • V-ce – Kamil Śliwa

Sekretarz: Łukasz Rudnik

Skarbnik: Tomasz Białek

Komisja Rewizyjna:

 • Przewodniczący – Przemysław Walczuk
 • Członek – Piotr Rudnik
 • Członek – Marcin Śliwa

Opracowanie - Andrzej Tabor

więcej na: http://koronajadow.futbolowo.pl

Dane kontaktowe

 • Logo Urzędu Gminy Jadów
  Urząd Gminy
  Jadów
 • Ikona mapy

  ul. Jana Pawła II 17, 05-280 Jadów
  tel. 25 675 40 44 fax: 25 675-43-84

  e-mail: gmina@jadow.az.pl

 • Ikona mapy

  Poniedziałek    8:00-16:00

  Wtorek                8:00-16:00

  Środa                     8:00-18:00

  Czwartek            8:00-16:00

  Piątek                    8:00-14:00